Kuidas valida sobivat grilli?

grillid-gardek

Kevade saabudes on juba esimesed grillmeistrid oma grillid tolmust puhtaks pühkinud ning kuumaks ajanud. Kui peas mõlgub soov uut grilli ostma hakata, siis tuleks teha natukene eeltööd. Grillide valimine muutub üha raskemaks, sest valik turul on äärmiselt lai. Gaasigrillid, pelletgrillid, söegrillid, Kamaado tüüpi grillid- valik on lai ning innovatsiooni ja disaini on grillidesse kuhjaga pandud. Gardekist leiab aga igale maitsele midagi, nii nutikaid grille, trendikaid disaingrille, suitsuahjusid, vajalikke tarvikuid ja maitseandjaid.

SÖEGRILL

masterbuilt
Digitaalne söegrill/suitsuahi Masterbuilt

Sütel liha küpsetamine on ilmselt iidseim toiduvalmistamise liik. Nüüdisaegsetel söegrillidel valmistatud toit on eheda suitsumaitsega, kuid nõuab grillmeistrilt enam oskusi ja pühendumist. Söega töötavate grillimisseadmete valik on rikkalik. Hoolimata samast kütteallikast, erinevad tööpõhimõtted kardinaalselt.

 Klassikaline pallikujuline, rahvasuus “ufoks” nimetatud söegrill sobib igati maitsva roa valmistamiseks. Ufo-tüüpi grillid on vaieldamatult soodsaim valik. Siiski tasub jälgida materjale, sest sarnase välimuse taga on kallimad grillid valmistatud paksemast metallist. Korraliku hoolduse ja muutliku ilmastiku eest kaitsmisel võib ka “ufo” olla aastaid kestvaks valikuks. Kindlasti tuleb jälgida grilli allosas ja kaanel olevate temperatuuri reguleerimiseks vajalike õhutusavade olemasolu. Nende puudumisel napib põleval söel õhku.

Vaata söegrillide valikut

– Spetsiaalsetel söevannidel on reguleeritavad kas põhjakõrgus, küpsetusresti kõrgus või mõlemad. Parima tulemuse saab kaanega söevannidega. Söevanni kasuks räägib võimalus kütta puudega ja disain. Söevannide valikust võib leida atraktiivseid disainielemente, mis osutuvad aias tõelisteks pilgupüüdjateks.

 Munakujuliste ovaalsete termoahjude müüdav enamik on valmistatud kvaliteetsest savikeraamikast. Siiski on saadaval ka metallist eksemplare. Termoahju näol on tegemist tõelise gurmeegrilliga, mille konstruktsioon ja disain küpsetavad toitu pikaajaliselt madalal kuumusel. Nende ahjudega saab suitsutada, röstida, küpsetada ja grillida. Ahju valikul võib termoahju puhul lähtuda välimusest, sest küpsetusomadused ei ole materjaliga seotud. Siiski tasub valida metallist ahi, mis sobib aastaringseks kasutamiseks. Metallahi ei akumuleeri seintesse soojust, alludes paremini madala temperatuuri hoidmisel. Ka on metallahju lihtsam transportida suurte rataste tõttu. Juhuslikul ümberminekul võib keraamiline ahi puruneda.

bastard
Kamado tüüpi grill The Bastard

Vajuta siia ja vaata Gardeki pakutavaid termoahjusid

 

GAASIGRILL

Gaasigrill on universaalne nüüdisaegne grillseade, mis ei vaja erilisi teadmisi või oskuseid. See süüdatakse enamasti nuppu vajutades, grillrestid kuumenevad ülikiiresti ja temperatuur on nupust reguleeritav. Seega saab liha asetada restile kohe ja toit valmib lühikese ajaga. Enamusele nüüdisaegse tehnoloogiaga grillidele on küljelaua sisse integreeritud pliit, millel saab keeta liha kõrvale kartuleid või valmistada vokirooga.

Korralikul gaasigrillil peaks olema vähemalt kolm põletit. Grillimise ajal on soovitav kasutada kõiki korraga ja hoida toidu valmistamisel grilli kaant täiesti suletuna. Gaasigrillide puhul on tootja arvestatud maksimaalse kuumusjaotusega, mis on tagatud põletite ja ahjukorpuse koostöös.  Nii praeb liha mitte ainult alt-, vaid ka pealtpoolt.

Aastaid vastupidava gaasigrilli valimisel tuleks teha kindlasti kodus eeltööd. Väliselt sarnased seadmed on valmistatud erinevatest materjalidest ja nii on tulemuseks täiesti erinev kvaliteet. Põletid on erineva toimimispõhimõttega ja samuti erineb valmistusmaterjal vastupidavuselt.

everdure bu heston blumenthal
everdure by Heston Blumenthal

Üldise reeglina on kallimate brändide gaasigrillid oma hinda igati väärt – küpsetamisomadused ja kasutusmugavus selguvad juba paari lesimesel kasutuskorral. Samuti on oluline vastupidavus –  näiteks põletitele kehtib kuni kümneaastane tootjagarantii. Tuntud tootjate gaasigrillide ahjukolded/kaaned on soojuspüsivuse huvides kas monoliitselt valatud või valmistatud kahekordsete seintega. Väga oluline kasutaja jaoks on grilli puhastamine ehk see kui vähese vaevaga seadme puhtaks saab. Kvaliteetgrillide tootjad on arvestanud, et grilli oleks võimalik lihtsalt puhtaks põletada ilma seadet kahjustamata.

Uudseteks lahendusteks gaasigrillide juures on näiteks vaherestid rasva aurutuseks, keraamilised lisapõletid ja väiksema vaevaga puhastamist võimaldavad süsteemid. Gaasigrilli juurde saab soetada suures valikus erinevaid universaalseid lisatarvikuid nagu suitsukarp naturaalse aroomi tarbeks, pitsakive pitsa, koogi või leiva valmistamiseks, alused tacode, kanakoibade või täidetud piparde küpsetamiseks jpm. Kindlasti ei tohiks kokku hoida ilmastikukindla ja samas hingava grillikatte pealt. See kaitseb hinnalist seadet Eesti heitliku ilmastiku ja tolmu eest.

Eeltööd on võimalik teha internetis nii Eesti kui välismaistel saitidel ja pöörduda seejärel vaid grillide müügile spetsialiseerunud kaupluste poole. Sellistest poodidest ostu sooritamisel võid kindel olla, et seadmega probleemide tekkimisel on tagatud nii hooldus kui ka varuosad.

SAHARA OAK
Gaasigrill Sahara Oak Barbecue

Odavamate, kuni pool tuhat eurot maksvate gaasigrillide soetamisel tasub vägagi täpselt uurida grilli ja põletite materjali, seda ka näiliselt hea välimuse korral. Harva väiksemale seltskonnale toitu valmistades ja masinat regulaarselt hooldades kestab see kindlasti vähemalt mõned aastad. Siiski on raske teada saada selliste masinate toimimispõhimõtteid ja kvaliteeti, ka varuosade hankimine võib olla raskendatud.

Vali sobiv gaasigrill vajutades siia. 

 

PELLETGRILL

TRAEGER
Pelletgrill Traeger Ironwood 885

Pelletgrillid jõudsid Põhja-Ameerikast Euroopasse 2017. aastal. Esimesel hooajal müüdi neid kahes riigis – Saksamaal ja Eestis. Need universaalsed seadmed on igaühele lihtsad kasutada ja on nüüdseks eestlaste eelistatuim grillivalik. Pelletgrilliga saab ühes masinas ilma lisaseadmeid kastamata klassikaliselt grillida, valmistada traditsioonilist BBQ-d, röstida, suitsutada, küpsetada ja hautada. Valminud toidule saab lisada intensiivse suitsumaitse. Revolutsiooniline lähenemine toob esile grillimise parimad küljed – naturaalse suitsuaroomi ja -maitse, mis on ühendatud varem vaid gaasigrillile omaseks olnud mugavustega. Sobiv küpsetamistemperatuur valitakse nupust sarnaselt köögipliidi ahjule. Kütteallikaks on sealjuures naturaalsed puidupelletid, mis jõuavad põletini tiguajami abil. Siiski tuleb arvestada, et tiguajam vajab töötamiseks elektrivoolu. Pelletgrill võimaldab mitmekesist temperatuurivalikut alates 82C. Nii saab valmistada kaheksa tunniga rebitava liha (Pulled pork) või kuivatada Beef Jerky. Pelletgrilli puhastamine on väga lihtne ega kuluta aega.

pelletgrill-camp-chef-woodwind-36-wifi-bluetooth-pdi-värvilise-displeiga-gardek-
Pelletgrill Camp Chef Woodwind 36″ WiFi, Bluetooth PDI värvilise displeiga

Leia endale sobiv pelletgrill vajutades siia.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga